Masło ghee (klarowane)

Przepis:

2 do 4 kostek masła świeżego (nie solonego) z kwaśnej śmietany może być dobrej klasy masło extra. Masło pokroić w drobniutkie kawałaczki włożyć do garnka w którym będziemy masło topili. Masło w garnku zalać zimną wodą i odcedzić, powtarzać tę czynność, aż odlewana woda będzie czysta i tym samym wypłukane dostaną resztki mleka (śmietany).
Następnie topić masło na bardzo małym ogniu od 1 do 4 godzin. Ważne jak podkreśla dr. Kubat topienie przez 1 godzinę jest to naprawdę minimum( wychodzi 2,5 - 3 godz.)

W trakcie topienia masła musi w 100% podparować woda znajdująca się w maśle. W trakcie odparowywania wody będzie słychać delikatny szum. Czy woda odparowała w 100% i masło jest gotowe sprawdzamy w następujący sposób: do masła dajemy 1 kroplę wodu jeśli usłyszymy taki sam dźwięk jak byśmy wlali 1 kroplę wody na rozgrzany blat kuchni to masło jest gotowe i dłużej nie trzeba go już topić.Po prostu jak masło jest gotowe przestaje szumieć.

Dalej przygotowujemy wyparzony słoik lub naczynie kamienne i przecedzamy masło przez ścieręczkę lnianą lub bawełnianą lun przez papierowy filtr do kawy ,zakręcamy pokrywką. Masło ma bardzo duzy okres przydatności do spożycia. Masła nie trzymamy w lodówce , tylko w ciemnym naczyniu , zakrecone lub przykryte ( żeby sie nie utleniało )do codziennego uzycia przekładamy masło do małego pojemnika , bo często zapominamy zakrywać .Tak przyrządzone masło używamy do duszenia warzyw, pieczenia, jako dodatek smakowy do potraw, można na nim ugotować zupę warzywną, do kanapek.

Życzę dużo zdrowia, smacznego
Autor: dr Z.Kubat

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz