Cicha władza mikrobów – odnawiajmy florę bakteryjną w jelitach

Cicha władza mikrobów – odnawiajmy florę bakteryjną w jelitach

Dwa i pół tysiąca lat temu Hipokrates uważał, że wszelkie choroby zaczynają się w jelitach. Bakterie jelitowe stanowią ok. 80 % masy kału i należą do 4000 gatunków, a jelita człowieka zawierają około 1,5 kg bakterii. Są one oznaką naszego odżywienia i stanu zdrowia. Sterylny układ pokarmowy noworodka kolonizowany jest podczas naturalnego porodu przez bakterie matki natomiast tych urodzonych przez cesarskie cięcie kolonizowany jest przez ... bakterie szpitalne. Matka ma o wiele większy wpływ na zdrowie swojego dziecka niż mogłoby się nam zdawać. Dr Natasha Campbell-McBride lecząca autyzm, zauważyła, że im gorsza flora jelitowa kobiety w ciąży, tym większa szansa na autyzm dziecka. Nawet ostrożne szacunki sugerują, że do 2020 r. autyzm może dotyczyć jednego dziecka na 30.

Wiemy dobrze, że antybiotyki oraz leki niszczą i zubażają naszą florę bakteryjną. Dodatkowo, żywność zawierająca nawozy, herbicydy, antybiotyki, GMO, przetworzona i konserwowana powoduje chroniczną dysbakteriozę. W takim pożywieniu nie ma enzymów trawiennych. Zubożona flora bakteryjna nie wspomaga procesu trawienia i niestrawione cząsteczki pożywienia zaczynają gnić. Zbyt wysokie spożycie węglowodanów, złe tłuszcze w diecie, na niekorzyść zmieniają naszą florę bakteryjną. Odpowiedni pokarm jest niezbędny, żeby nie wywołać stanu zapalnego, który, spowodowany nietolerancją pokarmową, powoduje ponad 100 chorób, w tym zaburzenia psychiczne.
Brak enzymów trawiennych nie pozwala na wydalanie resztek przemiany materii oraz obcych białek i z czasem powoduje to katastrofę zdrowotną. Namnażają się wirusy i bakterie, po to żeby pomóc w trawieniu, dopóki nie nastąpi ich przerost. Wirusy mogą łączyć się z niektórymi białkami tworząc nowe bardziej agresywne odmiany. Kolejnym stadium jest rozwój grzybic, a to już jest poważne ostrzeżenie. Rozwój grzybów jest głównym powodem chorób i śmierci u ludzi. Na szczęście enzymy trawienne jest łatwo uzupełnić, lecz sama regeneracja jelit u dorosłego człowieka może trwać nawet 3 lata (u dzieci szybciej).
Jelita odpowiadają za 80 % skuteczności naszego systemu obronnego. Uważane są za drugi mózg. W jelitach wytwarzany jest neurotransmiter serotoniny w 90 % odpowiadający za nasze samopoczucie i humor.
Mikrobiolog Ruth Ley sprawdziła mikrobiomy szczupłych i otyłych ludzi i odkryła, że Ci drudzy mają znacznie więcej bakterii Firmicutes w jelitach, a u szczupłych dominowały Bacteroidetes. U człowieka szczupłego niewielki wzrost wagi prowadzi do produkcji leptyny i spadku apetytu. A mózg osoby otyłej, pomimo mnóstwa leptyny zawartej w tłuszczu, nie potrafi jej wykryć. Jelita produkują witaminy, hormony, regulują PH, niszczą wolne rodniki, wchłaniają składniki odżywcze z pożywienia do krwi i wiele, wiele innych.

Objawy dysbiozy:

- bóle brzucha
- zaparcia
- biegunki
- nieregularne wypróżnienia
- gazy i wzdęcia
- wymioty i nudności
- zmiany na skórze
- bóle głowy

Dobra wiadomość jest taka, że jelita oczyszczają się same, muszą tylko mieć czym...
Na początek dobrej jakości błonnik wieloskładnikowy, z fazą rozpuszczalną i nierozpuszczalną - prebiotyk będzie oczyszczał jelita i zostanie matrycą dla korzystnych bakterii. Popijaj go dużą ilością ciepłej wody z sokiem z cytryny, limonki lub robionym w domu octem jabłkowym. Wchłonie zostaną toksyny, metale ciężkie (powodujące stany zapalne), nadmiar cukru oraz żółci - bardzo skorzysta na tym wątroba.
Przejdź w tym czasie, na ok. 6 tygodni, na dietę roślinną (najlepiej lubię dietę dr Dąbrowskiej lub dr Gersona) - surowe i gotowane warzywa, soki i zioła.
Koniecznie suplementuj florę bakteryjną dobrej jakości wieloskładnikowym probiotykiem. Pamiętaj, że bakterii Lactobacillus acidofilus mamy z wiekiem coraz mniej na rzecz innych, np. Bifidobacterium i innych. Lactobacillus acidofilus jest dobry dla dzieci.
W celu wyleczenia wyściółki jelit spożywaj dużo jagód lub suplementuj się karotenoidami i naturalną witaminą C. Wprowadź do diety kulis (sok z kiszonych buraków), kiszone warzywa i masło ghee. Nie jedz mleka, cukru i mięsa.
Właściwie wyjście z alergii, czy chorób autoimmunologicznych jest dość łatwe, tylko wymaga samodyscypliny i cierpliwości. Sprawdź czy masz pasożyty, ale o tym już w innym artykule.

Jeśli będziecie chcieli konkretną receptę i przepis jak wyleczyć jelita, proszę o kontakt mailowy.

mgr inż Jolanta Inglot

Bibloigrafia:
Charlotte Gerson - Metoda dr Gersona
Allana Collen - Cicha władza mikrobów
Ewa Dąbrowska - Życie i zdrowie ratować żywieniem
dr Sandra Cabot - Zdrowa wątroba zdrowe jelita
Ann Boroch - Grzyby Candida
Ryszard Grzebyk - Rak to nie wyrok

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz