Fragmenty książki dr.hab. Michał Tombak JAK ŻYĆ DŁUGO I ZDROWO
  
   
Brak umiejętności by żyć szczęśliwie.

Człowiek jest produktem swojego trybu życia. Innymi słowy mówiąc- wszystko co jest dobre i złe w naszym życiu - to wynik naszego sposobu myślenia, wpływającego na to, co się z nami dzieje. Przysłuchajcie się Państwo swoim słowom, jeśli zauważycie, że jedną i tę sama myśl wypowiadacie przez kilka dni i to po kilka razy, to oznacza, że stała się ona dla Was szablonowa, stereotypową. Zgodnie z prawem energii na każde działanie istnieje równe mu przeciwdziałanie. Myśl - to produkt ener­getyczny naszego mózgu i ona bezwarunkowo powróci do nas w naszych sprawach i postępowaniu. A jeśli nasze myśli są przepełnione gniewem i trwogą, bólem, smutkiem i uczuciem zemsty, to jak Państwo sądzą w jakie czyny mogą się one przerodzić?. Kontrolować swoje zdrowie i życie można kontrolując swoje słowa i myśli. Wszyscy żyjemy myślami - stereotypami. Jeśli myśli są pozytywne, to w życiu zazwyczaj nas czeka wszystko co najlepsze, jeśli dominują myśli negatywne - to i życie staje się nieudane i trudne.

Jak się okazuje, nasze myśli stanowią nie tylko o naszych powodzeniach i klęskach życiowych, a także odgrywają znaczącą rolę w naszym zdrowiu, wpływając na nie. Na przykład, wiele osób uskarża się na bóle głowy, mięśni szyi i pleców. Jaka jest przyczyna tych dolegliwości? Szyja - to symbol miękkości (elastyczności, giętkości podejścia do powstałych problemów, umiejętności podejścia do roz­wiązania problemu z różnych stron. Ludzie uparci, nie potrafiący pójść na kompromis, którzy są pozbawieni umiejętności spojrzenia na sprawę oczami swego oponenta (przeciwnika), zawsze będą odczuwać bóle głowy, bóle szyi i pleców, dopóki się nie nauczą traktować cudzą opinie (inne zdanie) z większą miłością i zrozumieniem, niż swoją. Koniecznie należy zrozumieć\', że każda dolegliwość\" w naszym ciele ma nie tylko fizyczne, ale również i psychiczne przyczyny. Jeśli człowiek przyzwyczaił się do krytykowania wszystkich i wszystkiego, to zaczynają go boleć stawy i mięśnie; jeśli w człowieku dominuje gniew nienawiść, to jego organizm jak gdyby się spalał, jest atakowany przez różne infekcje (choroby wątroby). Długo pamiętana doznana kiedyś krzywda rozkłada ,,pożera\" ciało i w końcu prowadzi do powsta­wania nowotworów i rozwoju chorób onkologicznych.

Człowiek, który nieustannie ma poczucie winy również cierpi na różnorodne dolegliwości, które się pojawiają w całym ciele. Nasuwa się jasny wniosek: należy obowiązkowo jak najszybciej pozbyć się ne­gatywnych myśli - stereotypów, wtedy kiedy jeszcze jesteśmy zdrowi, niż usiłować wykorzenić je ale już po pojawieniu się choroby.

Kontrola swoich myśli i uczynków skierowana na ciągłe myślenie pozytywne, tworzenie pozytywnych myśli - stereotyp6w - to droga nie tylko do zdrowia psychicznego, ale r6wniez i fizycznego. Każdy człowiek powinien ciągle wypracowywać w sobie umiejętność życia szczęśliwie.


Oczyszczenie jelita grubego

Do realizacji tego celu może służyć każdy ze sposobów oczyszczenia jelita grubego ale oprócz tego należy pić codziennie 500 ml świeżo wyciśniętego soku z marchwi na 30 minut przed posiłkiem, brać naprzemienny ciepły i zimny prysznic rano i wieczorem i na noc zażywać tabletkę przeczyszczającą.

Jak tylko Państwo przeprowadziliście cykl oczyszczenia jelita grubego należy się nauczyć\' prawidło spożywać\' pokarm (patrz tab. 1 lub 2).


Oczyszczanie jelit - odtwarzanie normalnej flory bakteryjnej


Częste przyjmowanie lekarstw (szczególnie antybiotyków), spożywanie słodyczy, ciasta drożdżowego, mleka, a także nieprawidłowe łączenie produktów w potrawach sprzyja zagnieżdżeniu się w przewodzie pokarmowym obcych mikroorganizmów - bakterii, grzybów, drożdży. Te pasozyty wdzierają się do śluzówki dróg pokarmowych żywią się naszą krwią i wydalają ,,w nas\" trujące produkty fizjologiczne ,,toksyny\". Toksyny te są przyczyną bó1ów głowy, różnego rodzaju alergii, szybkiego męczenia się angin, przeziębień, katarów, częstych zapaleń oczu, pęcherza moczowego, nerek, silnych bó1ów brzucha, żołądka, wątroby, nerek itd. Jednym słowem działalność tych bakterii w naszym organizmie czasem bywa zupełnie nieprzewidywalna Nisz­cząc zdrową mikroflorę, bakterie chorobotwórcze powodują dysbakteriozę, na którą cierpi, według danych specjalistów, do 80% populacji, niezależnie od wieku. W walce z chorobotwórczymi ,,pasożytami\" ·najbardziej skuteczny jest czosnek. Przez dwa tygodnie należy zjadać po 1 ząbku czosnku wieczorem dwie godziny po kolacji, sygnałem wyzdrowienia będzie nie odczuwanie ociężałości lub wzdęcia brzucha (powiększenie żołądka) po spożyciu pokarmu. Czosnek należy jeść bez chleba, dobrze przeżuwać. W czasie jedzenia czosnku w jamie ustnej, przełyku i w żołądku pojawia się silne pieczenie. Trzeba pocierpieć, ponieważ sok czosnku ,,zabijając\" bakterie chorobotwórcze wchłania się w pojawiające się ranki, gdzie gnieździły się pasożyty. W czasie spożywania czosnku może się wzmóc bicie serca u osób z zaburzeniami układu krwionośnego - to naturalna reakcja ponieważ czosnek, to jedyny produkt zawierający rozpuszczony ger­tnan, a ten pierwiastek wspaniale regeneruje i oczyszcza naczynia krwionośne. Tak wiec chwilowe ,,niewygody\" podczas jedzenia czosnku trzeba przecierpieć. Zapewniam Państwa, ze zdrowie jest tego warte. Po zjedzeniu czosnku możną przepłukać\' usta, umyć zęby i przed snem zjeść jabłko lub wypić herbatę z cytryna i miodem. Zapach czosnku zupełnie zanika jedli pozuje się skórkę cytryny, pomarańczy lub drobno posiekaną pietruszkę.Profilaktyka jest najlepszym sposobem na uniknięcia kłopotów z kręgosłupem1. Należy cały czas obserwować siebie, chodzić prosto, stać prosto, siedzieć prosto, brzuch powinien być wciągnięty, plecy wyprostowane, głowa uniesiona lekko w górę.

2. Siedząc nie należy nigdy zakładać nogi na nogę, ponieważ pod kolanami znajdują się dwie duże arterie (tetnice) ucisk których powoduje naruszenie ogólnego krążenia krwi.

3. Przyzwyczajenie siadania z nogą założoną na nogę, z wiekiem powoduje bóle w kregoslupie i mięśniach nóg, żylaki, choroby naczyń krwionośnych kończyn dolnych.

4. Nie podnosić ciężarów z pozycji stojącej. Mniej obciążasz kręgosłup, jak uginasz kolana.

5. Wzmacniaj mięsnie brzucha - odciążają one kręgosłup o 20%.

6. Ciężar rozkładaj na oba ramiona.

Proponuję zestawy kompleksowych ćwiczeń, kt6rych wykonywanie pozwoli na utrzymanie dobrej sylwetki, likwidacje bó1ów w kręgosłupie. Przedstawione zestawy ćwiczeń nie wymagają dużo czasu i wysięku, a efekt jest doskonały.Zestaw ćwiczeń nr. 1
Po minimalne i dlatego mogą je wykonywać zarówno starzy, dorośli jak i dzieci. przebudzeniu należy kilka razy przeciągnąć się. Leząc na plecach z całej siły należy naciskać tyłem głowy na poduszkę. Naciskając przez 5 sek. - 5 sek. odpoczywa. Powtarzać 6 razy. Następnie położyć podusze na piersi i przez 5 sek. mocno ją obejmować - 5 sek. Położyć poduszek miedzy nogami, ściskać ją mocno kolanami przez 5 sek. - 5 sek. odpoczywał. Powtarzać 6 razy. Następnie na 5 sek. podnieść nogi do góry pod kątem 450 - 5 sek. odpoczywać i tak robić 6 razy. Palcami jednej nogi przez 5 sek. należy ciągnąć na siebie palce drugiej nogi i tak należy robiąc na zmianę 6 razy. Tak minęło 5 minut. Ćwiczenia zakończone, mięśnie i naczynia krwionośne rozgrzane. Ze względu na to, że ćwiczenie jest wykonywane w pozycji leżącej, obciążenie mięśnia sercowego jest minimalne i dlatego mogą je wykonywać starzy dorośli jak i dzieci.Zestaw ćwiczeń nr 2
Ten zestaw ćwiczeń koryguje prace mięśni, nerwów, wewnętrznych organów i naczyń krwionośnych, normalizuje prace układu nerwowego pokarmowego, ma dobry wpływ na zdolności umysłowe. Jest wskazany dla osób, które prowadzą intensywny tryb szycia pracy.

1. Usiąść na krześle, ręce położyć na kolana, podnosić i opuszczać ramiona 10 razy.

2. W tej samej pozycji robić skłony głową w prawą i lewą stronę po 10 razy w każdą stronę.

3. Następnie skłaniać głowę do przodu i tylu po 10 razy w każdą stronę.

4. Skłaniać głowę w prawo - 10 razy w lewo, i znów - 10 razy.

5. Wyciągnąć ręce do przodu w poziomie, kręcić głową w prawą i 1ewą stronę po 5 razy.

6. Podnieść ręce do góry nad głową równolegle i kręcić głową w prawo i lewo po 5 razy.

7. Położyć ręce na ramiona pod kątem prostym, odchylać ręce do tyłu, a podbródek ciągnąć do przodu i w górę.

8. Ręce położyć na kolanach, oczy zamknięte. Powoli kręcić głową wkoło 5 razy w prawą i lewą stronę. Następnie z zamkniętymi oczami zrobić 3 razy głęboki wdech i wydech. Otworzyć oczy.

Po wykonaniu tych ćwiczeń należy przyjąć kontrastowy prysznic - 30 sek. ciepły, 10 sek. (chodny lub zimny).Chodzenie boso


W odróżnieniu od wszystkich ssaków żyjących na Ziemi, tylko człowiek chodzi na dwóch nogach i to nie jest przypadek, ponieważ człowiek przedstawia sobą ,,baterie\", bieguny której są przeciwne, ale posiadają ładunek: górna część ciała i głowa posiadają ładunek dodatni, a dolna część\" i nogi - ładunek ujemny. Z kosmosu otrzymujemy energie dodatnią, a z ziemi - ujemną im większa wymiana energii, tym odporniejszy i zdrowszy jest nasz organizm Człowiek może otrzymywać energię z kosmosu za pośrednictwem prawidłowego oddychania, har­tujących zabiegów wodno - powietrznych i pożywienia roślinnego, dlatego powinien dążyc do maksymalnego kontaktu ciała z wodą powietrzem. Energie z Ziemi można głównie uzyskiwać przez gołe stopy. Hipokrates już 4 wieki temu napisał ,,Najlepsze obuwie - to brak obuwia\". W różnych naukowych laboratoriach na całym świecie były badane procesy zachodzące w organizmie człowieka pod wpływem chodzenia boso. Jak obliczyli specjaliści na stopach znajduje się72 tysiące zakończeń nerwowych i dlatego chodzenie boso jest naturalnym masażem stóp, który jak teraz powszechnie wiadomo, korzystnie wpływa na prace organów wewnętrznych. Z chwilą pojawienia się obuwia zmniejszył się kontakt organizmu ludzkiego z ładunkami elektrycznymi ziemi. Właśnie na tym polega głównie jedna z przyczyn takich rozpowszechnionych chorób jak bóle głowy, rozdrażnienie, nerwice, choroby wieńcowe, predyspozycje do szybkiego moczenia się, wiele innych. Często widzi się na ulicach żebrzące małe dzieci rumuńskie, lekko ubrane, przeważnie chodzą boso w deszcz i mróz. Taka choroba jak grypa lub przeziębienie nie dotknie ich nawet wtedy kiedy wszędzie panuje epidemia grypy. Nasi pradziadowie i dziadowie nie nosili modnych i pięknych butów na sztucznej podeszwie, większość swojego życia chodzili boso i dzięki temu byli bardziej wytrzymali i zdrowsi niż my.

Niestety nam cywilizacja stworzyła inne warunki życia, choć nawet w warunkach tej cywilizacji można znaleźć 1-2 minuty, żeby nasze stopy podstawić pod strumień chłodnej lub zimnej wody.

Jeśli będziemy codziennie pod strumień zimnej wody podstawiać na przemian stopy na 10 - 15 sek. - to grypa, przeziębienie i wiele innych chorób nie będzie nam zagrażać. Przez kontakt gołych stóp z ziemią, organizm pobiera zdrowotną energię. Chodzenie boso po ziemi, porannej rosie, morskim piachu, śniegu, bardzo mocno ładuje ,,akumulator\" naszego życia. Chodzenie boso daje nie tylko wspaniały efekt hartujący i ogólnie wzmacniający, to również cudowna profilaktyka przeciw bólom w plecach, krzyżu, ramionach i mięśniach nóg, które powstają przez to, że wiele kobiet (szczególnie niskiego wzrostu) lubi nosić obuwie na wysokim obcasie i z wąskim czubkiem (noskiem). Takie obuwie gwałtownie hamuje krwioobieg w nogach, naraża mięsnie golenia stopy na silne napięcie i szybkie męczenie się (gdyż wysoki obcas zmniejsza powierzchnię podeszwy o 30 - 40%) i ogranicza ruch w stawach stopy. Figura człowieka idącego na obcasach wygląda następująco: kolana zgięte, miednica trochę cofnięta, a korpus ciała pochylony jest do przodu. W wyniku tego przednia grupa mięśni ciała rozciąga się, a tylna ściąga. W ten sposób czyni się gwałt na układzie mięśniowym całego ciała. Nie mam nic przeciwko eleganckiemu obu­wiu, ale żeby zrekompensować jego zły wpływ na zdrowie polecam kilka profilaktycznych ćwiczeń, które pomogą amatorkom chodzenia na wysokich obcasach pozbyć się bólu i ociężałości w mięśniach nóg całego ciała. Te ćwiczenia są również korzystne dla tych, którzy większość część czasu spędzają na nogach, a także cierpiących na bóle w mięśniach nóg.

1. Proszę wziąć okrągłą drewnianą belkę o średnicy 5 ,7 cm, pociąć ją tak, by jej powierzchnia była chropowata, szorstka, nierówna i kiedy tylko jest czas wolny (np. podczas oglądania telewizji) jednocześnie turlajcie ją nogami.

2. Proszę wziąć dwie miski, w jednej zimna w drugiej gorąca woda. Nogi proszę trzymać w każdej z misek na przemian, najpierw w zimnej, potem w gorącej wodzie po 30 sekund, kończąc na zimnej. Potem należy wytrzeć nogi i pomasować stopy i mięsnie łydek.

Taki zabieg sprzyja usuwaniu zmęczenia, stymuluje naczynia krwionośne, jest wspaniałą profilaktyką przeciw żylakom.

3. Siedząc na krześle od czasu do czasu wznosić palce stóp do siebie wykonując obroty stopami w różnych kierunkach. Pięty w tym czasie powinny, być przywarte do podłogi.

Uwaga!

Ci, którzy lekko i często się przeziębiają najpierw powinni zacząć chodzić boso lub w skarpetkach rano lub wieczorem po mieszkaniu od 10 do 20 min. Codziennie należy zwiększać czas po 10 min dopóki nie dojdzie się do jednej godziny. Po miesiącu można zacząć chodzić po ziemi (sad, park, działka) Z chwilą pojawienia się jesiennych przymrozków i mroźnych dni chodzić po szronie (30-60 sek), a potem po śniegu 1-2 minuty. Po każdym takim hartującym chodzeniu wytrzeć dokładnie stopy do sucha. Niezależnie od tego ile macie lat zaczynajcie chodzić boso i wtedy każdy dzień będzie wypełniony zdrowiem i radością.

Kilka pożytecznych rad mogących pomóc w rzuceniu palenia.


Jak rzucić palenie? Te rady przeznaczone są głównie dla osób o słabej woli, które chcą powoli rzucić palenie.)

1. Kupować papierosy tylko po jednej paczce.

2. Biorąc jednego papierosa, natychmiast schować\' paczkę.

3. Palić\' papierosy tylko z filtrem.

4. Co drugi dzień zmieniać gatunek papierosów.

5. Nie trzymać papierosów w miejscu pracy na biurku.

6. Nie palić papierosów, którymi Cię częstują.

7. Nie nosić ze sobą zapałek ani zapalniczki.

8. Po wypaleniu papierosa należy sprzątnąć popielniczkę.

9. Po pierwszym zaciągnięciu się papierosem należy go zgasić.

10. Pierwszego papierosa zapalić\' po śniadaniu.

11. Nie kupować papierosów kartonami.

12. Dopóki nie skończy się paczka papieros6w nie kupować\' następnej.

13. Nie palić po jedzeniu przez 15 - 20 minut.

14. Nie palić w domu.

15. Nie palić podczas jedzenia.

16. Nie palić na łonie natury.

19. Przed zapaleniem papierosa należy zrobić trzy głębokie wdechy.

20. Nie palić więcej niż jednego papierosa w ciągu godziny.

21. Kupując paczkę papierosów, zapisach jej cenę w końcu tygodnia miesiąca, policzyć jaką sumę możemy zaoszczędzić.

22. W zamian za palenie papierosa lepiej wykonać kilka łatwych ćwiczeń.

23. Należy nauczyć się palić bez zaciągania.

24. Na kartce wypisać przyczyny z powodu których chcemy rzucić palenie i czytać tą kartkę codziennie przed snem.

25. Każdego dnia należy palić o jednego papierosa mniej.Te rady przeznaczone są dla ludzi słabej woli, którzy chcą rzucić palenie

Ile pić wody ?


Dla każdego człowieka ilość wypitej wody może być różna Uważa się, ze człowiek w ciągu dnia może średnio wypić od 2 do 2 5 1 różnych płynów. Pić jednak należy tylko wtedy, kiedy odczuwa się pragnienie i starać się jednorazowo nie pić uzdo płynów.Co jest lepsze: herbata czy kawa?


I herbata, i kawa są korzystne dla zdrowia tylko wtedy gdy je poszywamy racjonalnie: 1 -2 szklanki dziennie W takiej ilości te napoje maje korzystny wpływ na ukiad krążenia, odżywiają mięsień sercowy i nasz mózg.

Z wszystkich istniejących gatunków herbaty, najbardziej korzystna jest zielona. W swoim składzie zawiera ona około 80 różnorodnych niezbędnych naszemu organizmowi element6w.

Zielona herbata wzmacnia zęby, oczyszcza krew, oczyszcza pory naszej skóry. Jest to wspaniały środek profilaktyczny przeciwko kamieniom w wątrobie, nerkach i pęcherzu moczowym, posiada właściwości bakteriobójcze. Oprócz tego zaleca się dla zdrowia pić herbatę zaparzo­ną z liścia czarnej porzeczki, maliny, pokrzywy, mięty.

Czarne gatunki herbaty są mniej korzystne dla zdrowia, ponieważ\' w ich składzie znajdują substancje garbnikowe, które wysuszają układ pokarmowy.

Żeby zminimalizować szkodliwe działanie czarnej herbaty podczas parzenia powinno się dodać jeden liść laurowy, w wyniku czego herbata nabiera delikatnego aromatu, a wszelkie szkodliwe substancje znajdujące się w herbacie zanikają.

Podczas parzenia trzeba na jedną szklankę dodawać przynajmniej pół łyżeczki cukru, ponieważ cukier podwyższa walory herbaty w małych ilościach (2-3 łyżeczki dziennie) nie jest szkodliwy dla zdrowia.

Najlepiej jest pić herbatę świeżo zaparzoną, działa wtedy krzepiąco. Jeśli zaparzona herbata postała kilka godzin, tworzą się w niej szkodliwe substancje, które mają zgubny wpływ na nasze zdrowie.

Ludzie mają różne gusty i różne przyzwyczajenia. Niektórzy mogą pić herbatę i kawę w ogóle bez cukru, inni przeciwnie, bez cukru pić nie mogą.

Biały rafinowany cukier to chyba najbardziej niebezpieczny produkt naszego wieku. Generalnie można stwierdzić, że rujnuje nasz organizm, ponieważ wypłukuje z niego wapń. Istnieje recepta, która pozwala z cukru - wroga, zrobić cukier - przyjaciela. 75 dag cukru – kryształu, 200 ml. Wody i 20 dag miodu należy wymieszać

i odstawić na 8 dni . Trzy razy dziennie przemieszać całość łyżką drewnianą.

W wyniku tego szkodliwa dla organizmu sacharoza, która pochłania wapń, pod wpływem miodu i wody rozkłada się na glukozę i fruktozę, które są bardzo zdrowe.

Poprzednia część
   
         Do wyduku  Wyslij link znajomemu