O nas   Kontakt    Logowanie   Klinika zdrowia   Better Life Institute   Defending Your Health 
  
 e-mail
    strona startowa
INTRO   
  
Zdrowe przepisy
Zdrowe
przepisy
Terminarz spotkań
Terminarz
spotkań
Terminarz OnLine
Spotkania
OnLine
Prasa na temat zdrowia
Artykuły o
zdrowiu
Lekarz radzi
Lekarz radzi

Polecane książki
Polecane
książki
Ściaganie plików
Ściaganie
plików
  
Klinika Zdrowia - Ratować zdrowie żywieniem


   Trzeba było długich lat wypełnionych kosztownymi badaniami naukowymi, aby współczesna medycyna doceniła znaczenie żywienia w profilaktyce i leczeniu chorób występujących na skalę epidemiologiczną.

   Zgodnie z raportami Światowej Organizacji Zdrowia do chorób z przekarmienia zalicza się choroby :

 choroby sercowo- naczyniowe, wieńcówka
 miażdżyca,
 nadciśnienie,
 hipercholesterolemia,
 nowotwory,
 dna,
 otyłość,
 cukrzyca insulinozależna,
 osteoporoza,
 zaburzenia immunologiczne,
 próchnica zębów.

   Przodujące ośrodki USA Nacional Center Instytute ,New York Akademy of Scintes,artykuły specjalistycznych czasopism np. “New England Journal of Medicine””Journal of the American Medical Asociation”, Stowarzyszenie Re-Vita pod opeką dr med. Ewy Dąbrowskiej donoszą, że witaminy, składniki mineralne i inne składniki znajdujące się w pożywieniu zapobiegają powstawaniu tych chorób, mogą też opóźniać procesy starzenia.
   Przy zmianie odżywiania można by przedłużyć średnio życie o 10 lat.Większość lekarzy nie podzieliła jednak optymizmu naukowców.

   Żywność uważa się za paliwo dla ciała, a tabletka stała się wygodnym specyfikiem na każdą chorobę. Leki są skuteczne jedynie w usuwaniu objawów choroby ,a nie przyczyn, wywołują szereg skutków ubocznych ,powodują nadwrażliwość. Specyfiki chemiczne są jednak wygodniejsze niż zdrowe odżywianie. Jedynym powszechnie uznawanym lekarstwem są pigułki, które lekarze przepisują pacjentom, a farmaceuci produkują w ogromnych ilościach, tworząc potężny przemysł farmaceutyczny. Wymienione choroby zostały nazwane jako przewlekłe, chorzy przyjmują leki, które łagodzą objawy. A lekarz jak sama nazwa wskazuje przewlekłe przepisuje te same specyfiki ,koło zamknięte, system, czy biznes?

   Mechanizm powstawania chorób cywilizacyjnych „z żywienia” został częściowo poznany. Na podstawie piśmiennictwa wiadomo:

 duże spożycie tłuszczu i cukru, białej mąki ,mięsa może doprowadzić do niewrażliwości naszych komórek na insulinę i do powstania zespołu X, czyli otyłości , choroby wieńcowej, nadciśnienia, cukrzycy i wysokiego poziomu cholesterolu
 spożywanie olejów przetwarzanych przemysłowo, tłuszczów zwierzęcych cukru i alkoholu może doprowadzić do blokady delta 6-dezaturazy i zahamowania produkcji prostaglandyn działających przeciwmiażdżycowo i przeciwzapalnie
 spożywanie pokarmów oczyszczonych i rafinowanych, czyli niezrównoważonych np. biała mąka ,cukier może spowodować zubożenie organizmu w szereg witamin B,E ,składników mineralnych: wapnia, chromu, wanadu
 następstwa to nadciśnienie, choroby kręgosłupa osteoporoza ,zaniki pamięci (witamina E ) cukrzyca, reumatyzm, kamienie nerkowe.
  Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie dziennie 40 dag owoców i warzyw tj. 3-5 porcji warzyw i 2-4 porcji owoców, 6-11 porcji produktów zbożowych i 30 g nasion strączkowych dziennie na 1 osobę.

   Sprawą prawidłowego odżywiania nie zajmują się lekarze zajęci leczeniem chorób często wywołanych niedoborem witamin i minerałów. Na co dzień zajmują się tym reklamy w środkach masowego przekazu, karmiąc nas zwykłym śmieciem lub wręcz truciznami.
   Nasz organizm potrzebuje dziennie 90 składników , których powinno dostarczać pożywienie tj. 60 minerałów , 16 witamin,12 podstawowych aminokwasów i 3 podstawowe tłuszcze. Dłuższy niedobór któregoś z tych składników powadzi do chorób.

   Dlaczego nie dostarczamy ich z żywnością?

 Jemy żywność oczyszczoną i rafinowaną: biała mąka, rafinowane oleje, utwardzone tłuszcze roślinne np. margaryna, biały ryż. Poprawiamy smak kosztem składników odżywczych
 Nawożenie mineralne i środki ochrony roślin blokują szereg składników w uprawianych roślinach
 Mięso zwierząt hodowlanych przesycone jest hormonami i antybiotykami
 Rośliny uprawne zawierają metale ciężkie -zanieczyszczenie środowiska Działki w miastach ,pola przy ruchliwych drogach
 Procesy oczyszczania powodują brak błonnika
 Jedzenie ulubionych pokarmów
 Uboga i nieurozmaicona dieta przy obfitym jedzeniu jesteśmy niedożywieni-Paradoks?

   Nawet przy prawidłowej diecie są czynniki wpływające na zwiększenie zapotrzebowania na witaminy i minerały

 Palenie tytoniu 1 papieros zabija 30 mg wit, C
 Nadmierne picie kawy , herbaty i alkoholu
 Zażywanie lekarstw ,choroby
 Stresująca praca i nadmierna nerwowość np. średnia długość życia 75 lat , średnia długość życia lekarza 57 lat
 Wiek powyżej 65 lat ( gorsza o 40% przyswajalność)
 Średni lub intensywny wysiłek fizyczny
 Wiek niemowlęta , młodzież i kobiety ciężarne oraz karmiące
 Zanieczyszczenie środowiska
 Jedzenie w barach i fast foodach
 Transport i przechowywanie żywności
 Mycie i gotowanie

   Ideałem byłoby jedzenie kilka kilogramów mieszanki z 15-20 roślin, produktów zbożowych i białkowych. W praktyce niemożliwe, skąd dostęp do czystych ekologicznie plantacji?
   Kompromisem są dietetyczne środki spożywcze , uzupełniacze żywności naturalnego pochodzenia. Witaminy i minerały to nie antybiotyk, który bierzesz przez tydzień jak jesteś chory ,a potem przestajesz. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem i kondycją przyjmujesz je stale.
   Jeżeli Twoje życie jest dla Ciebie ważne zadbaj o swój organizm dostarczając mu potrzebnych składników produkowanych przez najlepsze , sprawdzone firmy.

   Niewiele firm produkuje naturalne , nie syntetyczne suplementy. Należy sprawdzić czy dana firma ma własne plantacje, gdzie się znajdują i w jaki sposób prowadzone są uprawy. Musisz wiedzieć, że firmy które produkują suplementy z roślin pochodzących z obcych plantacji nie mają kontroli nad procesem uprawy i produkcji. Należy poznać historię firmy, tradycje ,zaplecze badawcze, system kontroli ,wielkość produkcji rynek odbiorców. Często mówimy ,że zdrowie jest najważniejsze, a tak naprawdę niewiele dla niego robimy. Dobre suplementy to najtańsze najlepsze ubezpieczenie na życie i najtańsze leczenie, bo zapobiega chorobom. Jeżeli Twój lekarz uważa, że przyjmowanie naturalnych witamin i minerałów jest Ci niepotrzebne , bo znajdziesz je w pożywieniu, jak najszybciej zmień lekarza ! Im szybciej to zrobisz, tym dłużej i w lepszej kondycji będziesz żył.
Czego z całego serca wszystkim życzę !

J. Inglot e-mail

Opracowano na podstawie:
1. Prezentacja Nutralite. Sarna Rose
2. Joela Wollesa „ Niezywi lekarze nie kłamią”
3. E.Dąbrowska „Ciało i ducha leczyć żywieniem”
4. E.Mindell „Żywność jako lekarstwo”
5. E. Mindell „ Nieznane sposoby leczenia”